به گزارش  فردای ما  : اکبر‌حسن‌بگلو مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق آذربایجان غربی در نشست خبری با اصحاب رسانه با اشاره به اینکه به دنبال انتقال مصرف برق در ساعات غیر پیک هستیم اظهار داشت: ۲٫۴ مشترکین برق کشاورزی افزایش یافته است و از سویی بیشترین مصرف برق به بخش خانگی و کشاورزی مربوط می شود.
وی ادامه داد: در حال حاضر بیش از یک میلیون و ۲۱۳هزار مشترک برق در آذربایجان غربی وجود دارد که جالب توجه است در سال گذشته ۸۳۵ مشترک جدید در بخش کشاورزی اضافه شده است.
حسن بگلو در خصوص تولید برق در استان تصریح کرد: ۳نیروگاه در استان وظیفه تولیدی برق را دارند و  اگر تمام نیروگاه های استان فعال باشند یک هزار و ۱۶ مگاوات برق تولید خواهد شد ولی امسال متاسفانه شاهد کمبود تولید در استان هستیم.
وی در خصوص  راهکارهای کاهش مصرف برق اظهار داشت: از حوزه کشاورزی درخواست داریم تا در صرفه جویی در مصرف برق به استان کمک کرده و از آبیاری در ساعت ۱۲ الی ۱۶خودداری کنند و از سوی دیگر مقرر شده تا ۱۰ درصد از مصرف برق ادارات کاهش یابد و در جایگاه های cng طبق توافق ها در شهرستان های استان به صورت نوبتی در ساعت های اوج مصرف تعطیلی اعمال خواهد شد.
مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق آذربایجان غربی با تاکید بر اینکه ۸۰ درصد خسارات طوفان نوروزی از عهده شرکت خارج بود گفت: آماده ارائه انشعاب مجاز‌ به مشترکین غیر مجار هستیم که بر این اساس طی یکسال گذشته حدود ۳ هزار انشعاب غیرمجاز در استان به مجاز تبدیل شده است. ما اعتقاد داریم کعه صنعت برق باید خود گردان ولی۱۱۰ میلیارد تومان از دستگاه های دولتی و مردم طلب داریم و با مشکل وصول مطالبات رو به رو هستیم.
مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق آذربایجان غربی گفت: شرکت توزیع برق استان مبلغ ۱۱۰ میلیارد تومان از مشترکان خود طلب دارد که۲۵٫۳ درصد آن خانگی، ۲۱ درصد کشاورزی، ۲۳ درصد صنعت و ۲۴درصد ادارات است.
وی در خصوص آخرین وضعیت انشعابات غیرمجاز گفت: سال گذشته تعداد سه هزار فقره انشعاب غیرمجاز تبدیل به انشعاب مجاز شده است.
انشعاب غیرمجاز برق انشعابی است که اشخاص حقیقی و حقوقی بدون اخذ مجوز از اداره برق و برخلاف قانون و مقررات، اقدام به استفاده از برق عمومی می‌کنند.
شهروندان برای برخورداری عادلانه همگان از برق عمومی مکلف به رعایت ضوابط مربوط به استفاده از این منابع هستند اما در برخی موارد شاهد آن هستیم که ساخت و سازهای بی رویه و بدون مجوز مشکلاتی را برای دولت و مردم به وجود می آورند.
اکبر حسن بکلو امروز در جمع خبرنگاران با بیان اینکه دو نوع انشعاب غیرمجاز آشکار و پنهان وجود دارد، گفت: روش آشکار به صورت ملموس در حاشیه شهرها دیده می شود که با سیم کشی غیرمجاز از برق استفاده می کنند و شیوه پنهان به این صورت است که عمدتاً به صورت دستکاری در کنتورها یا سیم کشی های نامحسوس انجام می شود.
وی افزود: یک هزار و ۷۰۰ پرونده به شورای حل اختلاف استان ارجاع داده شده است که اکثر قریب به اتفاق آنها منجر به خرید انشعاب شدند.
مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق آذربایجان غربی اضافه کرد: ۱۲ اکیپ در استان روزانه در حال بازرسی، جمع آوری انشعابات غیرمجاز و تهیه مستندات برای اعمال قانون برای استفاده کنندگان از برق غیرمجاز هستند.
وی اظهار کرد: جمع آوری انشعاب های غیرمجاز موجب جلوگیری از صرف انرژی و افزایش عمر شبکه می شود.
مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق آذربایجان غربی ضمن اشاره به اینکه تابستان امسال مشکلی از بابت تامین برق شهروندان این استان وجود ندارد، بر صرفه جویی مردم در مصرف برق طی ایام گرم سال، تاکید کرد.
حسن بکلو اضافه کرد: تمام دستگاه های اجرایی اعم از دولتی وخصوصی نیز مکلف به صرفه جویی در مصرف برق هستند تا در ایام پیک مصرف برق در تابستان دچار مشکل نشویم.
وی گفت: مشترکان پرمصرفی که در زمان اوج مصرف برق بدون مراعات اقدام به استفاده بی رویه کنند با برخورد این اداره کل در سطح استان مواجه و برق آنان قطع می شود.
حسن بکلو افزود: طبق پیش بینی ها میزان تولید برق طی تابستان امسال در آذربایجان غربی یک هزار و ۱۶ مگاوات است در حالی که مصرف این بخش به یک هزار و ۴۷ مگاوات می رسد.
وی اضافه کرد: میزان تولید برق در آذربایجان غربی طی فصل تابستان به دلیل اثرگذاری گرمای هوا بر تولید برق نیروگاه های گازی کاهش می یابد و همین امر بهره مندی استان از بخشی از تولید کشوری را برای تامین برق مصرفی ضروری می کند.
مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق آذربایجان غربی افزود: تا کنون برای ۱۴ هزار و ۲۰۰ حلقه چاه کشاورزی با ۱۹ هزار و ۵۰۳ اشترک برق در آذربایجان غربی صادر شده است.
حسن بکلو با بیان اینکه سال گذشته بیش از دو درصد به تعداد مشترکان برق استان اضافه شده است، ادامه داد: در استان سال گذشته ۳۴ هزار و ۸۵۱ انشعاب جدید واگذار شد
وی تصریح کرد: سال گذشته همچنین تعداد چهار روستای بالای ۱۰ خانوار در استان برق رسانی شده است.
به گفته مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق آذربایجان غربی، تعداد ۱۰ مولد تولید برق (مایع یا نفت وگاز) در آذربایجان غربی وجود دارد که۶٫۱ مگاوات برق تولید می کنند.
وی اظهار داشت: علاوه براین مولدها، چهار مولد کوچک انرژی تجدیدپذیر به صورت انرژی خورشیدی در استان وجود دارد که توان تولیدی آن ها در مجموع ۵۰ کیلووات است.
مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق استان تصریح کرد: تعداد شش نیروگاه خورشیدی در استان در حال فعالیت است که از این تعداد، سه نیروگاه در ارومیه، دو نیروگاه در شهرستان پیرانشهر و یک نیروگاه در شهرستان مهاباد با توان تولیدی این نیروگاه ها در مجموع ۵۰ کیلووات است.
در ادامه این نشست خبری، خبرنگاران رسانه های گروهی از مرکز دیسپاچینگ و فوریت های برق ارومیه بازدید کردندو  مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق استان توضیحات لازم را در مورد فعالیت این مراکز ارائه داده و خبرنگاران از نزدیک در جریان فعالیت مرکز فوریت های برق و دیسپاچینگ شرکت توزیع نیروی برق استان آشنا شدند.