در مراسم تجلیل از نویسندگان و اهالی قلم عنوان شد

قلم؛ معجزه‌ای جاودان

در تقویم رسمی کشور، چهاردهم تیرماه به نام روز قلم نامگذاری شده و این روز فرصتی برای یادآوری قداست قلم و مجالی برای پاسداشت جایگاه نویسندگان و صاحبان قلم است.

به مناسبت گرامیداشت روز قلم، امروز طی مراسمی از تعدادی از نویسندگان، مولفان، فعالان عرصه رسانه و شاعران برتر آذربایجان غربی تجلیل شد.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد آذربایجان غربی در این مراسم گفت: روز قلم، روز اندیشه، خرد، دانش و تفکر است.

حجت‌الاسلام ناصر خدایاری اظهار کرد: قلم، زبان دوم انسان است که به مدد آن وقایع تلخ و شیرین، خوب و بد و عبرت آموز در کتاب تاریخ به ثبت رسیده است.

وی افزود: هرگونه رشد و پیشرفت، پیروزی و آرامش و معرفت و شناخت، ریشه در قلم دارد. تمدن ها، تجربه های تلخ و شیرین و علوم با نوشتن ماندگار می شوند.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان با اشاره به اینکه قلم، معجزه ای جاودان است، اضافه کرد: هویت، چیستی و قلمرو قلم بسیار گسترده تر از آن است که در بیان بگنجد.

وی با تاکید به اینکه نویسندگان خوراک معنوی جامعه را آماده می کنند، تصریح کرد: نویسندگان باید چیزی را بنویسند که ماندگاری داشته باشد، دقیق باشد، مهندسی شده و عمیق باشد.

خدایاری خاطرنشان کرد: سوگند خداوند در قرآن به نام قلم، گویاترین شاهد بر شرافت و قداست آن است، «ن وَ الْقَلَمِ وَ ما یَسْطُرُونَ؛ سوگند به قلم و آنچه نویسند.» بنابراین سوگند خداوند به قلم در قران کریم گویاترین کلام در تبیین قداست قلم است که انسان‌ها را تربیت می کند چراکه قلم راوی اندیشه و خرد است.

سرپرست دفتر امور اجتماعی و فرهنگی استانداری آذربایجان غربی هم در این مراسم گفت: انسان از آغاز خلقت تاکنون انقلاب و تحولات فراوانی پشت سر گذاشته که یکی از آغازین‌ترین موازین تسخیر جهان اختراع خط بود که توانست علم و فرهنگ را به آیندگان منتقل کند.

طباطبایی افزود: با رصد تاریخ به این واقعیت می رسیم که ما هنوز هم با نوشتن مشکل داریم به طوری که تعداد اهل قلم، انگشت‌شمار است، این ضعف موجب از بین رفتن بسیاری از علوم و مراجع در آینده می‌شود.

وی اذعان کرد: نویسندگان متعهد می‌توانند با استخراج گنجینه‌های دفاع مقدس نقش ماندگاری ایفا کنند در حالیکه در این حوزه خلا وجود دارد و باید به جد مورد توجه قرار گیرد چرا که این موضوعات بعد از ۵۰ سال غیرقابل نوشتن هستند.

سرپرست دفتر امور اجتماعی و فرهنگی استانداری آذربایجان غربی متذکر شد: فضای اینترنت اصالت و ماندگاری کتاب و آثار مکتوب را ندارد و بدون تردید از بین رفتنی هستند لذا نویسندگان به سمت کتابت و نوشتن برگردند حتی اگر نتوانند به مرحله چاپ برسانند تا مرجعی کامل باشند برای آیندگان.

سیدهادی طباطبایی افزود: کتابت و نوشتن جسارت و هنر می خواهد که نویسندگان این‌ها را دارند لذا باید مورد حمایت قرار گیرند.

یک فعال فرهنگی و اجتماعی هم در این مراسم گفت: یکی از اساسی ترین جانمایه ها و محورهای اصلی که ایران توانست تمدن ساز باشد، تمدن خود را حفظ کند و از گزند بسیاری از آفات و حملات حفظ شود، آفرینش علم، هنر، ادبیات، فلسفه و عرفان ایرانی است.

هوشنگ عطاپور افزود: اندیشمندان، ادبا، شعرا و نویسندگان در طول تاریخ قلم به دست گرفتند، از فرهنگ، هنر و ادب اسلامی به زبان شعر و فلسفه اسلامی گفتند و آنچه را که از دانش، دین و عرفان اسلامی یاد گرفتند نوشتند و این تمدن را بنیاد نهادند.

وی اضافه کرد: امروز می توانیم ادعا کنیم که ایران بعد از اسلام ایرانی تمدن‌ساز و میزبان اندیشمندان، ادبا، شعرا و فضلای اسلامی زیادی بوده است.

این فعال فرهنگی و اجتماعی با اشاره به اینکه امروز تغییری در نظام علمی دنیا ایجاد شده است، تصریح کرد: امروز تولیدکنندگان دانش، فلسفه، علم و منطق، تولیدکنندگان ثروت در هستند و امیدواریم بتوانیم از اصحاب اندیشه، خرد و قلم حمایت کنیم تا نخبگان فرهنگی جامعه بتوانند ضمن حل مشکلات خود به تولید ثروت و دانش در کشور کمک کنند تا به توسعه منجر شوند.

در پایان مراسم از نویسندگان و اهالی قلم آذربایجان غربی تجلیل به عمل آمد.