خسرو کرمانشاهی

خبرنگار هفته نامه اقتصاد آذربایجان

،هشتمین نمایشگاه مطبوعات و خبرگزاری ها و پایگاه های خبری استان به اتمام رسید با احترام به همه آنها که انتقاداتی داشتند و مطرح کردند و خواندیم و رای و نظرشان را قبول کردیم و یا نه و با تمام انتقاداتی که بنده هم داشتم و نوشتم و منتشر کردم به خاطر برگزاری همین نمایشگاه و آن هم در ایام بزرگداشت خبرنگاران، وظیفه داریم بخاطر مسائلی که در ذیل می آوریم دستمریزادی جانانه تقدیم بانیان و دست اندرکاران این نمایشگاه و همه همکاران خبرنگارم از پیشکسوت  تا نوآمده بنمایم.

  یادداشت اول
-هشتمین نمایشگاه مطبوعات و خبرگزاری ها و پایگاههای استانمان به همت خانه مطبوعات استان در مجتمع هنری ارومیه در مرداد ماه سال جاری و همزمان با بزرگ داشت ایام خبرنگار برگزار شد،  که این اقدام خوب را ارج می نهیم در این وانفسایی که در برخی از شهرستانها از جمله در شهرمان خوی  مطبوعات و خبرنگاران منتقد بدان گرفتار شده و یا گرفتارش کرده اند، دیدار و گفتگو با فعالان عرصه نشریه و خبر بسیار دلگرم کننده بود که دستمریزاد به بانیانش.
-صد البته کمی ها و کاستی ها و بفهمی نفهمی شلختگی هایی هم وجود داشت که در یادداشت های بعدی اشاره خواهم کرد.
   یادداشت دوم
-خوش شانسی کامل و خودجوش مرکز استانی ها
-نمایشگاه در دو محل (سالن نمایشگاهها و محوطه حیاط مجتمع هنری برگزار می شود، تقسیم غرفه ها با قرعه کشی انجام شده که بصورت کاملا اتفاقی و خودجوش و شانسی اکثرا خبرگزاری ها نشریات مرکز استان در سالن غرفه گرفته اند که مبارکشان باد، من که گفتم در قرعه کشی هم مرکز استانی ها شانس می آورند.
-اصلا اگر خوش شانس نبودند که در مرکز استان متولد نمی شدند!!
-خوش شانسی را ببین! دیشب یکی از مرکز استانی ها آمد که من هم می خواهم غرفه بگیرم، بلافاصله یک غرفه خالی در سالن مشاهده شد، همانطور شانسی و خودجوش و به ایشان واگذار کردند.
  یادداشت سوم
-از میاندوآب تا خوی
-تقدیم به عزیز خبرنگار جناب شیخی
-نمایشگاه مطبوعات استان فرصت مغتنمی بود برای آشنایی با خبرنگاران دیگر شهرهای استان و اینکه حال و روزشان در دیارشان چگونه می گذرد.
یکی از این عزیزان جناب شیخی بود جوان نازنین و پرتلاش از شهرستان میاندوآب، دیار باکری هاو نشریه وزین قلعه…
-از حال و روزش پرسیدم و اینکه وقتی انتقادی می کنید و یا ضعف و کاستی را برملا می سازید یا مشکلی را در منطقه ای از شهرستان عیان می نمایید، برخورد مسوولان چگونه است؟!!
-گفت: یا مسوولان محترم حتی شخص فرماندار می روند و بررسی می کنند و حل می نمایند و نتیجه را برای درج در نشریه گزارش می دهند یا دعوت می کنند با هم به منطقه و یا اداره ای که ضعفی هست برویم و یا خودشان می روند و اطلاع می دهند که ما در اینجا هستیم و شما هم تشریف بیاورید تا با همفکری این مشکل را حل نماییم!
-جناب شیخی با این حرف هایش و پرتلاش و فعال بودنش و برقی که در چشمانش بود برای جستجو و پیداکردنش، انگار آیینه بود در برابرم برای نشان دادن گذشته و سالهای پیش خودم و شهرم.
-همان زمان ها که بخاطر درج انتقادات گزنده و بی پرده از طرف فرماندار وقت (آقای رضازاده) خبرنگار نمونه معرفی می شدم یا همان سالها که از طرف مسوول سیاسی فرمانداری (آقای شوکتی) بخاطر درج مشکلات و ضعف ها و کاستی های دستگاهها و ادارات، نامه های تقدیر و تشکر دریافت می کردم و یا همان سالها که اصلا یکی از وظایفم این بود که انتقادات و مشکلات و ضعف های درج شده در نشریات و خبرگزاری ها و سایت ها را جمع آوری کنم و به نماینده مردم (دکتر صدر) تحویل دهم تا برای رفع و رجوع آنها، اقدام نماید یا به ادارات منعکس کند تا حل کنند و برطرف نمایند.
-اما اکنون در شهر من چه می گذرد؟!
-بخاطر درج مشکلات و ضعف ها یا به سیاه نمایی متهم می شویم و یا از دعوت به مراسم و نشست ها حذف می گردیم و یا عده ای ماموریت دارند تا بنشینند و نشریه و سایت و کانال مان را کنترل کنند تا اگر انتقادی نوشتیم بلافاصله به دشنامی یا فحشی یا تهمت و افترایی پذیرایی مان نمایند یا برای حذفمان برنامه ریزی کنند!یا شکایتی بنمایند! و آنچه در این میان به فراموشی سپرده می شود مشکل مردم است و معضلات شهرمان!!!
از میاندوآب تا خوی فاصله چقدر است؟! به اندازه روزگار غریب ما خبرنگاران خوی و روزگار روشن خبرنگاران آنها!
 یادداشت چهارم
-به احترام مدیرکل محترم، مسوول مطبوعات و خانه مطبوعات استان و همه خبرنگاران از جای برمی خیزم
-هشتمین نمایشگاه مطبوعات و خبرگزاری ها و پایگاه های خبری استان به اتمام رسید با احترام به همه آنها که انتقاداتی داشتند و مطرح کردند و خواندیم و رای و نظرشان را قبول کردیم و یا نه و با تمام انتقاداتی که بنده هم داشتم و نوشتم و منتشر کردم به خاطر برگزاری همین نمایشگاه و آن هم در ایام بزرگداشت خبرنگاران، وظیفه داریم بخاطر مسائلی که در ذیل می آوریم دستمریزادی جانانه تقدیم بانیان و دست اندرکاران این نمایشگاه و همه همکاران خبرنگارم از پیشکسوت تا نوآمده بنمایم.
-۱-دستمریزادی جانانه به مدیرکل محترم ارشاد که برای اولین بار به خبرنگاران اعتماد کرد و اجرای نمایشگاه و همه مسائل پیرامونش را به خودشان سپرد و دیدگاه قیم مآبانه در مورد خبرنگاران را باطل کرد.
-۲-دستمریزاد دیگرم تقدیم جناب سیاح و خانم رستمی و دیگر همکارانشان و بخصوص جناب سیاح که حق میزبانی را برجای آورد و در تمام طول برگزاری نمایشگاه شبانه روز از آنچه می توانست در برگزاری نمایشگاه و رفاه خبرنگاران و رفع این تفکر کهنه که خبرنگاران شهرستانی فرزند زن بابا هستند، کوتاهی ننمود
-۳-به هیات مدیره محترم خانه مطبوعات بخصوص به جناب پیربداقی(استادم) هم دستمریزادی جانانه و خالصانه تقدیم می کنم که هم تا آنجا که می توانست بر استقلال خبرنگاران پای می فشرد و هم از انتقادات با روی گشاده استقبال می کرد.
-۴-به همه خبرنگاران از همه شهرهای استان هم دستمریزاد می گویم که این پیر را با قلم شلخته اش در جمع خود پذیرا شدند و به احترام موی سپیدش شلختگی قلمش را به رخ نکشیدند
-۵-از تمام مسوولان که آمدند و به سلامی مهمانمان کردند و مهمان غرفه هایمان شدند از استاندار و معاونش و مسوول روابط عمومی اش و مدیران کل و نمایندگان مجلس و فرمانداران و شهرداران و اعضای شوراها و …وظیفه دارم تشکر کنم که ما را و وجود ما را و جایگاه ما را به رسمیت شناختند و بر آن ارج نهادند.
-۶-دستمریزادی هم تقدیم سردار خرم می کنم که نه تنها آمد و به حضورش مفتخرمان کرد که مهمانی شام اش با همکاری بسیج رسانه ای بیش از اینکه به کاممان بنشیند به دلمان نشست و چه خوب!
-۷-دستمریزادی هم تقدیم رئیس اداره ارشاد خودمان جناب اکبری بکنم که هر چند به تنهایی آمد اما نگذاشت که در نمایشگاه و در جمع خبرنگاران دیگر شهرها تنها بمانیم.