مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری آذربایجان‌غربی از کاشت ۲۲۰ هزار اصله نهال همزمان با هفته منابع طبیعی در استان خبر داد.

-قاسمی با بیان اینکه امسال در ۱۳۰ هزار هکتار از عرصه‌های منابع طبیعی استان نهال کاری شده است، افزود: همزمان با هفته منابع طبیعی نیز ۲۲۰ هزار اصله نهال در عرصه‌های منابع طبیعی کاشت می‌شود.

-وی با بیان اینکه با اشاره به اینکه ۱۰۶ هزار هکتار از اراضی استان را جنگل‌ها تشکیل می‌دهند، خاطر نشان کرد: در حال حاضر همچنین دو هزار و ۵۰۰ هکتار جنگل دست کاشت در استان وجود دارد که در سال گذشته دو میلیارد و ۴۰۰ میلیون تومان برای توسعه این طرح اختصاص یافت.

-قاسمی با بیان اینکه امسال همچنین عملیات پروشی بهداشتی در عرصه‌های جنگلی به مساحت ۴۳۰ هکتار نیز اجرا شده است، اضافه کرد: مساحت استان دو میلیون و ۶۶۸ هزار و ۱۲۹ هکتار است، که ۷۲ درصد از مساحت استان را مراتع تشکیل می‌دهند.

-وی با اشاره به اجرای طرح تسهیل گران در زمینه صیانت از عرصه‌های جنگلی و منابع طبیعی استان افزود: تسهیلگران در رسیدن به اهداف توسعه پایدار در منطقه گام‌های خوبی برداشته اند و می‌توانند در حفظ و احیا منابع طبیعی نقش بسزایی را داشته باشند چرا که حساس سازی، آگاه سازی و اعتماد سازی در جوامع محلی نسبت به طرح‌ها و اهداف برای همگان مهم و حیاتی است.

-وی اضافه کرد: در استان آذربایجان‌غربی ۱۸ نفر تسهیلگر وجود دارد که در ۳۲ روستای شهرستان‌های ارومیه، سلماس، نقده، میاندوآب و مهاباد در حال فعالیت و آموزش روستاییان هستند.

-مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری آذربایجان غربی جلوگیری از تخریب اراضی ملی و مرتعی، صیانت از منابع خدادادی به همراه حفاظت از جنگل‌ها و نیز فرهنگ سازی در بین مردم برای مشارکت در زمینه حفظ و احیای منابع طبیعی را از مهمترین رویکرد جذب همیار طبیعت برشمرد.

-وی ادامه داد: طرح ۹ در ۹۹ و طرح‌های محوری به‌عنوان اقدام عملی و نقشه راه مجموعه منابع طبیعی در سال جاری به شمار می‌آیند که با اجرای این طرح‌ها شاهد جهش تولید در فعالیت‌های منابع طبیعی در تمامی بخش‌ها خواهیم بود.

-قاسمی تصریح کرد: کاداستر اراضی ملی، تعیین و تکلیف مدیریت پارک‌های جنگلی و ذخیره گاه‌ها، توسعه دولت الکترونیک، توسعه زراعت چوب و ساماندهی بهره برداری محصولات فرعی جنگلی و مرتعی، مدیریت و بهره برداری از مراتع و جذب همیاران طبیعت، اجرای طرح مبارزه با افت جوانه خوار بلوط، توسعه و تقویت ارتباط با دانشگاه‌ها و مراکز تحقیقاتی منابع طبیعی، ارتقای پوشش حفاظتی با تاکید بر بلوک بندی مناطق بحرانی و اخذ حقوق دولتی و تقویت منابع اعتباری جز این ۹ محور به شمار می‌روند.